Od kilku lat wspólnota Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia organizuje spotkania poświęcone tematyce Bożego Miłosierdzia, które odbywają się raz w miesiącu – zwykle każdego 22. w siedzibie Caritas. Niestety, w ostatnim czasie były one zawieszone z powodu obostrzeń epidemiologicznych. 22 lutego br. takie spotkanie miało miejsce w Parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku. Rozpoczęło się ono adoracją obrazu Jezusa Miłosiernego o godz. 16.30. Nabożeństwo poprowadziły siostry zakonne.
Bezpośrednio po nim celebrowana była Msza św. z homilią. Kaznodzieja odniósł się do 90. rocznicy objawień związanych z prośbą Jezusa o namalowanie Jego wizerunku z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Przypomniał, że obraz Jezusa Miłosiernego należy do najbardziej znanych w historii Kościoła wizerunków Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest niezwykły nie tylko z tego względu, że jest najbardziej rozpowszechniony, ale przede wszystkim dlatego, że właśnie w takiej postaci Jezus ukazał się św. s. Faustynie i według tej wizji polecił namalować swój obraz.
Wydarzenie to miało miejsce 22 lutego 1931 r. w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Św. s. Faustyna zrelacjonowała je w następujący sposób: „Wieczorem, kiedy byłam w celi ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47).
Ks. Ryszard Sawicki przywołał powyższe zapiski, a następnie przedstawił trzy najpopularniejsze obrazy Jezusa Miłosiernego, którymi są dzieła autorstwa: Eugeniusza Kazimirowskiego (1934), Adolfa Hyły (1944) i Ludomira Ślendzińskiego (1955). Odnosząc się do wspominanych przedstawień malarskich, przywołał słowa Jezusa zanotowane przez św. s. Faustynę w Dzienniczku: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej” (Dz. 313). Odniósł się do trudnych uwarunkowań, w jakich przyszło św. s. Faustynie dążyć do wypełnienia prośby Pana Jezusa związanej z namalowaniem obrazu. Zachęcam do czynienia miłosierdzia, cytując słowa modlitwy św. s. Faustyny o łaskę pełnienia miłosierdzia względem bliźnich. Święta prosiła, aby jej oczy, uszy, język, ręce, nogi i serce były miłosierne.
Kapłan nawiązał do tajemnicy dnia – święta Katedry św. Piotra. Odwołując się do tekstów biblijnych, przywołał moment Piotrowego zaparcia się Jezusa i zaznaczył, że dopiero w rękach miłosiernego Ojca Apostoł ten stał się trwałą ostoją Kościoła Świętego. Zachęcał do wyrażania Bogu wdzięczności za misję powierzoną św. Piotrowi i jego następcom. Odczytał fragment listu Ojca Świętego Franciszka z okazji 90. rocznicy objawień związanych z prośbą o namalowanie wizerunku Jezusa Miłosiernego.
O oprawę muzyczną podczas spotkania modlitewnego zadbała p. Joanna Sadurska – nauczycielka Przedszkolna Katolickiego „U Lolka”. Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Makarewicz zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. s. Faustyny.