We wrześniu odbyły się szkolenia dla uczestników programu, dwóch ścieżek „Rzecznicy Czystego Powietrza”, w którym uczestniczyli członkowie Parafialnych Zespołów Caritas oraz „Sprawiedliwi dla Powietrza”, czyli szkolenie, w którym uczestniczyli właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program skierowany jest do wszystkich, którym zależy na poprawie czystości powietrza w swojej okolicy. Do tej pory przeszkoliliśmy 150 osób. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem poznają możliwości uzyskania dofinansowania na nowoczesne źródła ciepła w swoich domach i skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Jak bardzo ważne to działanie, wskazują rok do roku przekraczane normy zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Przez czas funkcjonowania rządowego programu „Czyste Powietrze” złożono 496.773 wniosków, a udzielone dofinansowanie wyniosło 9.126.270.821 zł. Ale patrząc na stan powietrza i potrzeby, to tylko kropla w morzu potrzeb.
Nasz program wspiera akcję promocyjną i informacyjną programu „Czyste Powietrze” i mamy nadzieję dotrzeć do jak największej liczby osób. Podczas 3 lub 4 dniowych szkoleń uczestnicy poznają nowoczesne rozwiązania, które można zastosować we własnych domach, nasi doradcy uczulają jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, a przede wszystkim jak określić własne potrzeby i nie podpisywać umów na zbyt małe lub zbyt duże instalacje fotowoltaiczne. Ważne jest też wiedzieć jakie ceny są akceptowalne i jakie rozwiązania technologiczne wybrać.
W programie zakupiono 54 zestawy komputerowe, laptop, drukarka i łącze internetowe z 15 miesięcznym abonamentem, przekazane zostaną do Parafialnych Zespołów Caritas, których członkowie zostali przeszkoleni, i którzy pomagać będą w swoich społecznościach przygotowywać i składać wnioski o dotację. Chcemy być bliżej ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą, że jest szansa na zmianę lub wahają się bo mają obawy. Zapraszamy na szkolenia w październiku i następnych miesiącach. Uczymy jak czytać audyt energetyczny oraz o podstawowych systemach dociepleń budynków. Temat wzbudza zainteresowanie bo dotyczy każdego, zarówno tych którzy mieszkają we własnych domach, jak i w budynkach wielorodzinnych. Audyt energetyczny, to dokładna analiza stanu budynku pod kątem zminimalizowania zużycia energii. Audytor energetyczny określa rodzaj robót i parametry materiałów potrzebnych do przeprowadzenia termomodernizacji oraz unowocześnienia instalacji, podaje koszt działań, wylicza czas zwrotu poniesionych nakładów i rekomenduje najkorzystniejszy wariant. Audyt energetyczny jest praktycznym przewodnikiem, co należy zrobić, by optymalnie zmodernizować dom zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi. A wszystko po to, by uniknąć sytuacji, gdy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie miałyby być niewspółmiernie małe w stosunku do wydatków na termomodernizację. Grupy poznają zasady działania pomp ciepła, zalety i wady tego rozwiązania, poznają różnice pomiędzy powietrznymi, gruntowymi i wodnymi pompami ciepła. Są też zajęcia wyjazdowe, dwie grupy miały przyjemność zwiedzić Ciepłownię Miejską w Piszu posiadającą ciepłowniczy system efektywny ekologicznie, gdzie aż 100% spalanego paliwa to biomasa, dzięki temu nie jest zużywane drewno pełnowartościowe, a z kominów wydobywa się jedynie para wodna. Tylko zazdrościć włodarzy miasta. Dwie inne grupy były w prywatnej, rolniczej biogazowni pod Giżyckiem. W oglądanej biogazowni do produkcji biogazu używana jest gnojownica (odchody trzody chlewnej) i kukurydza. Zasada działania biogazowni opiera się na produkcji biometanu z odpadów organicznych – rolniczych, spożywczych czy komunalnych. Składa się z kilku podstawowych elementów: zbiornika wstępnego, układu dozowania, komory fermentacyjnej, zbiornika magazynującego poferment, zbiornika biogazu oraz agregatu prądotwórczego. Bardzo pouczająca wizyta i bardzo ciekawa prywatna inwestycja. Program organizuje Caritas Diecezji Ełckiej, a dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
