Podopieczni Schroniska św. Ojca Pio wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób w Kryzysie Bezdomności

16 listopada 2024 r. podopieczni Schroniska św. Ojca Pio Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczyli w 19. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób w Kryzysie Bezdomności na Jasną Górę. Towarzyszyli im p. Emilia Faszczewska i ks. Ryszard Sawicki. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga”.

Wydarzenie ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagę na bezdomność jako jedną z najbardziej dramatycznych form ubóstwa. Wśród pielgrzymujących znajdują się m.in. osoby, które przezwyciężyły kryzys – niektórzy przyjeżdżają, by podziękować za to, że znaleźli pracę i siłę do pokonania własnych słabości, inni proszą w modlitwie o łaskę wyjścia z trudnej sytuacji.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą w kaplicy św. Józefa, gdzie uczestnicy wysłuchali świadectwa Marcina Stawickiego – muzyka, który sam doświadczył kryzysu bezdomności. Opowiedział, jak blisko był śmierci, a to dramatyczne doświadczenie zmieniło jego spojrzenie na osoby w kryzysie bezdomności. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. Waldemar Pastusiak – Kustosz Jasnej Góry. Po Eucharystii, w siedzibie Caritas w Częstochowie odbyła się agapa dla wszystkich uczestników.

Z badań przeprowadzonych w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r.  przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje ponad 31 tys. osób w kryzysie bezdomności. Caritas w Polsce prowadzi ponad 500 placówek różnego typu, takich jak schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, łaźnie, jadłodajnie, domy dla matek z dziećmi, mieszkania wspomagane. Każdego dnia organizacja rozdaje posiłki dla ponad 12 tys. osób.

Pomoc udzielana osobom w kryzysie bezdomności przez Caritas przybiera różnorodne formy i jest codziennym wyrazem zaangażowania na rzecz ubogich i potrzebujących. Ci, którzy na co dzień wspierają bezdomnym, podkreślają, że nikt nie traci domu z własnego wyboru – to zawsze wynik złożonych problemów, takich jak eksmisje, wymeldowania, konflikty rodzinne, zadłużenie, uzależnienia czy brak pracy. Osoby, które wyszły z bezdomności podkreślają, że nigdy nie można tracić nadziei i trzeba walczyć o lepsze jutro.

Doroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyły osoby bezdomne w grupach zorganizowanych przez diecezjalne Caritas oraz ośrodki współpracujące ze schroniskami prowadzonymi przez Caritas w Polsce. W wydarzeniu wzięło udział ok. 800 pielgrzymów – w tym osoby w kryzysie bezdomności, pracownicy i wolontariusze Caritas.