Pielgrzymka podopiecznych Schroniska św. Ojca Pio na Jasną Górę

13 listopada 2021 r. podopieczni Schroniska św. Ojca Pio Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczyli w XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Towarzyszył im. ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor ełckiej Caritas. Doroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Caritas Polska i Caritas Diecezji Częstochowskiej. Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyły osoby bezdomne w grupach zorganizowanych przez diecezjalne Caritas, a także z ośrodków współpracujących ze schroniskami prowadzonymi przez Caritas w Polsce. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Nie lękajcie się, trwajcie mocni w wierze”.

Pielgrzymką Osób Bezdomnych rozpoczęły się na Jasnej Górze obchody V Światowego Dnia Ubogich. Zanoszona była modlitwa za wszystkie osoby w kryzysach życiowych, bez dachu nad głową i by nie zabrakło „pomocnych dłoni”. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. W homilii uwrażliwiał on, aby ani ludzie, którzy „lepiej się mają”, ani ubodzy nie przyzwyczajali się do ubóstwa. Zauważył, że to przyzwyczajenie sprawia, że człowiek nikomu nie wierzy, nawet samemu Bogu, że On może coś zmienić. Nawiązując do papieskiego przesłania na V Światowy Dzień Ubogich „Ubogich zawsze macie u siebie”, bp Przybylski podkreślił, że „najważniejszą wartością, w którą powinniśmy inwestować jest Bóg”. – „Zainwestuj w Boga, a Bóg przemieni Twoje ubóstwo, a Bóg zmieni Twoje życie. I myślę, że to jest najważniejsze przesłanie do naszej misji Kościoła wobec ubogich. Rzeczy, pieniądze, chleb macie dawać i zawsze będziecie mieć okazje do tego, ale czy dajecie Boga? Czy inwestujecie w Boga w waszej trosce o ubogich? Czy inwestujecie w Jezusa obecnego w ubogich, żeby Go przebudzić w ich życiu” – pytał w homilii bp Przybylski. Podkreślił, że naszą misję i troskę o ubogich trzeba zacząć od troski o ich ewangelizację, o ich nawrócenie, by „obudzić w nich wiarę”.
Duchowny zwrócił uwagę, że obchodzony Światowy Dzień Ubogich ma nam uświadomić, że troska o słabszych jest też inwestycją w Boga, że spotkanie z ubogimi i tych bogatszych może zewangelizować.

W programie wydarzenia, oprócz wspólnej modlitwy i uroczystej Mszy św., znalazły się takie punkty jak świadectwo Piotra Szwędrowskiego z Fundacji „Wypłyń na głębię” oraz występ rapera Sebastiana „Bastiona” Surowca. Organizowana co roku pielgrzymka odpowiada na duchowe potrzeby osób w kryzysie bezdomności. Wyrazem troski o ich los doczesny jest codzienna działalność Caritas w całej Polsce. Caritas diecezjalne udzielają im wszechstronnej pomocy, prowadząc schroniska, jadłodajnie, łaźnie, itp.

Opiekujący się bezdomnymi zauważają, że coraz więcej bezdomnych to ludzie młodzi, którzy wcześnie popadają w niszczące uzależnienia w dużych miastach także cudzoziemcy; np. Ukraińcy, którzy przyjechali w poszukiwaniu pracy i się im nie powiodło. Stąd też pomoc ubogim, bezdomnym jest procesem dynamicznym, trzeba zmieniać metody, by ta pomoc była efektywna. choć do bezdomności przyczyniają się najczęściej uzależnienia jak alkoholizm czy narkomania, to i sama bezdomność jest uzależniająca, staje się rzeczywistością, z której bardzo trudno wyjść. Najczęstszą przyczyną kryzysu bezdomności są: zadłużenia, eksmisja z mieszkania, konflikty rodzinne, uzależnienia, wykluczenie społeczne, nieporadność społeczna. W trudnym jesiennym i zimowym czasie Caritas Polska apeluje o wrażliwość na los bezdomnych i ratowanie ludzkiego życia.