Zielona Oś Wigry – Ełk – budowa prośrodowiskowego centrum aktywności

Wymieniony w tytule program realizowany przez Caritas Diecezji Ełckiej, a dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, szczęśliwie dobiega końca. Od września 2019 r. w wzięło w nim udział ponad 440 osób z 3 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Wszystkie szkolenia odbywały się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, miejscu inspirującym i urokliwym podczas wszystkich pór roku. Na dodatek obiekt otoczony jest piękną przyrodą, Jeziorem Wigry i znajduje się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, w którym z każdą grupą spędzaliśmy jeden dzień zajęć. Głównie w Muzeum Wigier, ale też na ścieżkach edukacyjnych w siedzibie parku – Krzywym.

Jesienią odbyły się szkolenia dla osób 60+, na których uczestnicy zajmowali się głównie praktyczną stroną ekologii – były warsztaty domowej chemii i kosmetyków, robienia woskowijek, kokedamy i lasu w słoikach. Seniorzy zostali też wprowadzeni w tematy ekokonsumpcji i ziołolecznictwa. Nauczyliśmy się wspólnie, jak czytać etykiety i składy produktów i jak mądrze wybierać podczas zakupów, wypoczynku czy codziennych zajętości.

Wiosną zaczęliśmy szkolenia dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Zrealizowane zostały dwa cykle szkoleń „Mistrzostwa Natury – program praktycznej edukacji ekologicznej”, po czym nastąpiła przerwa z powodu pandemii. Program powrócił w nowej odsłonie, już bez klas szkolnych, tylko: rodzic-dziecko. Ta formuła okazała się bardzo wartościowa. Czas spędzony czas wspólnie i współpraca pomiędzy rodzicami i dziećmi dały wszystkim ogromną satysfakcję. Rodzice mieli w końcu czas i cierpliwość do wspólnej aktywności, ale też zabawy z własnymi dziećmi, bez codziennej gorączki i nadmiaru obowiązków, a dzieci – widząc zaangażowanie w pracę rodziców –  chętniej przykładali się do pracy, pomimo tego, że gro programu dokończyliśmy dopiero w wakacje. Program tych szkoleń skupiał się wokół bioniki i biomimetyki, obserwowaliśmy przyrodę i próbowaliśmy odnajdywać rozwiązania techniczne, które człowiek zapożyczył od natury. Poszukiwania par bionicznych kontynuowane były podczas zajęć mikroskopowych, robotyki i pomiarów wykonywanych za pomocą labdisków. Z najmłodszymi dziećmi i ich rodzicami spędzaliśmy czas bardzo kreatywnie. Były zabawy i prace plastyczne inspirowane przyrodą, np. latawce.

Szkolenia realizowane w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach zostały zakończone, ale już wkrótce wracamy z kontynuacją programu w Orzyszu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.zielonaoswigryelk.pl.