„Opieka medyczna i rehabilitacja w 2024 r.” – projekt współfinansowany ze środków Gminy Biała Piska

Na terenie Gminy Biała Piska rozpoczęła się realizacja projektu „Opieka medyczna i rehabilitacja w 2024 r.”. Zadanie publiczne jest realizowane przez  Caritas Diecezji Ełckiej i współfinansowane ze środków Gminy Biała Piska.

W ramach przedsięwzięcia do końca grudnia 2024 r. jedna pielęgniarka oraz dwie fizjoterapeutki będą świadczyć usługi medyczne i rehabilitacyjne zarówno w czasie wizyt domowych, jak i w Stacji Opieki Caritas przy ul. Konopnickiej 4 w Białej Piskiej. Celem projektu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia osobomchorym z terenu miasta i gminy Biała Piska. Jego pierwszą formą jest możliwość korzystania z wizyt pielęgniarki, która udzieli instrukcji postępowania z chorym w zależności od zdiagnozowanych potrzeb, ale też porad w zakresie pielęgnacji, higieny i odżywiania. Przede wszystkim jednak pielęgniarka w czasie wizyty domowej wykona specjalistyczne, sterylne opatrunki na trudno gojące się odleżyny, wykona iniekcje podskórne i dożylne, pomoże w uaktywnianiu i ćwiczeniach ruchowych. Wykona również czynności pielęgnacyjne, dokona pomiaru ciśnienia, zbada poziom cukru we krwi. Ważnym elementem pomocy jest dostarczanie specjalistycznych środków opatrunkowych, preparatów do higieny oraz leków, które dla pacjentów  znajdujących się w złej sytuacji materialnej zostaną zakupione w ramach realizowanego projektu. Drugą formą wspierania jest możliwość korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych, rehabilitacji ruchowej oraz ćwiczeń korekcyjnych w siedzibie Stacji Opieki Caritas w Białej Piskiej. Istotną a często niedocenianą formą wsparcia jest również rozmowa zarówno z chorym, jak i z jego rodziną. Choroba jest bowiem stanem, który wpływa niekorzystnie nie tylko na stan fizyczny pacjenta, ale również na jego psychikę. Brak samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności sprawia, że pacjent staje się bierny i nie podejmuje wysiłku w przezwyciężaniu swojej choroby co niestety jeszcze potęguje zły stan zdrowia. Projekt „Opieka medyczna i rehabilitacja w 2024 roku”, to kolejna już edycja współpracy pomiędzy samorządem w Białej Piskiej a Caritas Diecezji Ełckiej. Jest to też przykład dążenia do wspólnego celu, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, którego fundamentem jest pomoc osobom potrzebującym wsparcia. Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2024 r.