Odkręćmy los Marcelinki – zbiórka nakrętek i kasztanów

Zachęcamy do włączenia się w VIII edycję akcji „Nakręć się na pomaganie”. Jej głównym organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Piszu, z którą współpracę podjęła Caritas Diecezji Ełckiej. Bohaterką tej edycji akcji jest Marcelinka Żulińska.

Marcelina Żulińska przyszła na świat w listopadzie 2022 r. jako śliczna i zdrowa dziewczynka. W niespełna miesiąc po narodzinach, nagle zachorowała. Wykonane badania nie wykazały nic poważnego, ale katar i kaszel utrzymywał się przez kolejne dni. Rodzice zadecydowali o przewiezieniu córeczki do szpitala. Podczas transportu, po przejechaniu kilometra, serduszko Marcelinki nagle się zatrzymało! Kilkunastominutowa reanimacja dziewczynki przywróciła jej życie. Marcelinka trafiła do szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Częściowo przywrócono jej funkcje życiowe, jednak zbyt długie niedotlenienie sprawiło, że Marcelinka nie oddycha samodzielnie, nie przełyka, nie otwiera oczu, nie reaguje na światło. Wymaga wsparcia respiratora i jest karmiona sondą, czeka ją długa i kosztowna rehabilitacja.

W imieniu organizatorów do udziału w VIII edycji akcji „Nakręć się na pomaganie” zapraszamy placówki oświatowe, a zwłaszcza wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, inne instytucje i wszystkich ludzi dobrej woli. Liczy się każda ilość zebranych nakrętek. Finał kampanii przewidziany jest na lipiec 2024 r. Rodzice Marcelinki już teraz dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają ich i pomagają w tym trudnym dla nich czasie.

Jak włączyć się w akcję?

Co zbierać?Plastikowe nakrętkiKasztany
Kiedy?do końca czerwca 2024 r.15 września – 31 października 2023 r.              
Gdzie dostarczyć?Do Caritas Diecezji Ełckiej lub bezpośrednio do Komendy Powiatowej Policji w Piszu, Komisariatu Policji w Białej Piskiej, Orzyszu lub Rucianem-Nidzie.Do Caritas Diecezji Ełckiej lub bezpośrednio do Komendy Powiatowej Policji w Piszu, Komisariatu Policji w Białej Piskiej, Orzyszu lub Rucianem-Nidzie.
UwagiZbierać można wszystkie nakrętki po napojach, produktach spożywczych, kosmetykach czy butelkach z chemią gospodarczą. Nie ma znaczenia ich kształt i kolor. Ważne, by nie posiadały elementów dodatkowych takich jak uszczelki, kawałki folii czy papieru.Kasztany muszą być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu tak, aby mogły „oddychać” – nie należy ich zamykać w szczelnie zawiązanych torbach lub pudłach, inaczej się zepsują. Najodpowiedniejszym miejscem na składowanie worków z kasztanami jest wiata lub pomieszczenie piwniczne.
Jak wygrać nagrodę?Przewidziano nagrodę dla wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas, którzy zbiorą największą ilość nakrętek – wyjazd lub nagroda niespodzianka (ufundowan[y/a] przez Caritas Diecezji Ełckiej).Przewidziano nagrodę dla grupy, która zbierze największą ilość kasztanów – wyjazd do kina w Ełku (ufundowany przez Radnych Rady Miejskiej w Orzyszu).

Więcej informacji na zamieszczonych niżej plakatach.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z głównym koordynatorem akcji – st. asp. Adamem Trzonkowskim, tel. 887 876 097, adam.trzonkowski@pisz.ol.policja.gov.pl lub koordynatorem wolontariatu Szkolnych Kół Caritas – ks. Ryszardem Sawickim, rsawicki@caritas.pl, 87 441 70 00.