Pielgrzymko-wycieczka wolontariuszy PZC: Bratysława – Wiedeń – Budapeszt – Jasna Góra

W dniach 18-21 kwietnia 2024 r. wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas z terenu diecezji ełckiej udali się na pielgrzymko-wycieczkę, na szlaku której znalazły się: Bratysława, Wiedeń, Budapeszt i Jasna Góra.

Pierwszym etapem naszego wyjazdu była Bratysława. Z miejscowym przewodnikiem zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe wraz z przepiękną panoramą miasta z widokiem na rzekę Dunaj. Spacerowaliśmy także starą częścią stolicy Słowacji, podziwiając m.in. katedrę św. Marcina.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Polskiego Sanktuarium Narodowego w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Na miejscu słynnej Victorii Wiedeńskiej (1683) opiece Najświętszej Maryi Panny i bł. Marka z Aviano zawierzyliśmy nas samych, nasze rodziny i podopiecznych naszych Parafialnych Zespołów Caritas. Urzekła nas historia związana z królem Janem III Sobieskim i skrzydlatą husarią, a także wspaniała akustyka kościoła św. Józefa, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy „Czarną Madonnę”.

Po wspólnej modlitwie i obejrzeniu przepięknej panoramy miasta udaliśmy się na dalsze zwiedzanie stolicy Austrii. Osobliwym obiektem był Dom Hundertwassera o ciekawej architekturze i kolorystyce. Z autokaru podziwialiśmy szereg atrakcji Wiednia usytuowanych przy Ringu, czyli  reprezentacyjnym i bardzo eleganckim bulwarze okalającym stare miasto. Został on wytyczony w drugiej połowie XIX w. na miejscu dawnych murów obronnych. Zachwyciły nas monumentalne gmachy, w których mieści się Opera, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki, Parlament, Ratusz, Teatr Narodowy, Uniwersytet Wiedeński. Spacerowaliśmy z przewodniczką po najstarszej części miasta, gdzie zobaczyliśmy m.in. katedrę św. Szczepana i Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów, jednej z najsłynniejszych dynastii Europy.

Na naszym szlaku znalazła się także stolica Węgier. W Budapeszcie zwiedziliśmy z miejscową przewodniczką wiele ciekawych miejsc. Przepływający przez miasto Dunaj dzieli je na dwie części – pagórkowatą Budę i płaski Peszt.  Mieliśmy okazję zobaczyć najpiękniejsze zabytki architektury, do których zalicza się m.in. Wzgórze Zamkowe z Kościołem św. Macieja i Basztą Rybacką, Neogotycki Parlament oraz Bazylikę św. Stefana, w której przechowywane są relikwie pierwszego węgierskiego króla. Ostatnim akordem naszego pobytu na terenie Węgier była wizyta w winiarni połączona z degustacją lokalnych węgierskich win, m.in. słynnego Tokaj Aszu.

Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze. Punktem kulminacyjnym była niedzielna Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu połączona z zawierzeniem naszej pracy charytatywnej opiece Czarnej Madonny. Pielgrzymko-wycieczka stanowiła podziękowanie członkom PZC za ich zaangażowanie i bezinteresowną pomoc niesioną osobom potrzebującym. Była także okazją do bliższego poznania się wolontariuszy Caritas z różnych parafii diecezji ełckiej i wspólnej modlitwy.