Pomoc samotnym matkom

Dom Samotnej Matki im. bł. Marianny Biernackiej w Ełku od 7 lat jest miejscem schronienia przed sprawcami przemocy wobec kobiet w ciąży i matek z dziećmi. „Jest to często przemoc fizyczna i psychiczna oraz forma finansowego czy mieszkaniowego uzależnienia od partnera” – mówi s. Tabita Staroszczak posługująca we wspomnianej placówce.

„Ofiary przemocy domowej nie zostają same” – zapewniał 22 stycznia 2021 r. podczas konferencji prasowej w Ełku Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wizyta wiceministra i odbyte konsultacje dotyczyły możliwości poszerzenia wachlarza specjalistycznej pomocy w zakresie prawnym, pedagogicznym i psychologicznym oraz usprawnienia procedur „Niebieskiej karty” i ustawy antyprzemocowej, która weszła w życie 30 listopada 2020 r. Na spotkaniu poza przedstawicielami ełckiej Caritas obecni byli m.in. Jerzy Małecki, Poseł na Sejm RP oraz Robert Nowacki, przedstawiciel warmińsko-mazurskich struktur Solidarnej Polski.

Dom Samotnej Matki działający pod auspicjami Caritas Diecezji Ełckiej dysponuje 30 miejscami i zapewnia okresowy, całodobowy pobyt kobietom w ciąży oraz matkom z małoletnimi dziećmi, które znajdują się w trudnej sytuacji. Każda z mam, która tu trafia, to niepowtarzalna historia człowieka. Brak mieszkania i wsparcia ze strony rodziny to podstawowe problemy, z jakimi borykają się każdego dnia. Niektóre z nich uciekają przed partnerem, inne nie mają dachu nad głową. Są też takie, które straciły dorobek swojego życia w wyniku pożaru czy innego zdarzenia losowego. Każda podopieczna niesie ze sobą ciężki bagaż trudnych doświadczeń.

Osoba ubiegająca się o skierowanie do placówki składa wniosek o udzielenie schronienia w domu dla matek z małoletnimi dziećmi w ośrodku pomocy społecznej, właściwym ze względu na jej miejsce zamieszkania. Ośrodek kompletuje dokumenty. Do wniosku osoby ubiegającej się o przyjęcie jest dołączany wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego ośrodka, zaświadczenie lekarskie stwierdzającego brak przeciwwskazań do umieszczenia w domu, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub książeczki zdrowia dziecka, orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jeżeli takie jest wydane oraz opinia ośrodka zawierająca uzasadnienie pobytu w placówce. W  terminie 14 dni ośrodek przekazuje dokumenty do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku, które wydaje skierowanie do placówki. Szczegółowe informacje na temat procedury przyjęć można uzyskać pod numerem telefonu 87 441 70 35 lub 506 353 228.