Światowy Dzień Chorego w DPS „Misericordia” w Ełku

J.E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD 12 lutego 2024 r. odwiedził mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku. Okazją do spotkania i wspólnej modlitwy był XXXII Światowy Dzień Chorych. Biskup Ełcki celebrował Eucharystię w kaplicy pw. Bożego Miłosierdzia i udzielił Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Pasterz diecezji ełckiej przypomniał genezę ustanowienia Światowego Dnia Chorych: „Chorzy i cierpiący zawsze u św. Jana Pawła II zajmowali pierwsze miejsca. Podczas różnych światowych pielgrzymek zawsze było miejsce na spotkanie Papieża z chorymi i cierpiącym. Dlatego tez 32 lata temu nasz Rodak ustanowił Światowy Dzień Chorego – 11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes. Tego dnia spotykamy się z chorymi, modlimy się z chorymi i za chorych, modlimy się za was”.

Pasterz przywołał w homilii słowa św. Jana Pawła II: „Jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu”. Mówił, że „chorzy i cierpiący są świętą cząstką Kościoła”, która dar cierpienia i modlitwy może ofiarować Bogu. Ordynariusz Ełcki, nawiązując do biblijnej sceny uzdrowienia trędowatego, mówił że Jezus nieustannie pragnie nas dotykać i uzdrawiać w sakramentach świętych. Przypomniał, żeby nie marnować swojego cierpienia. Zgromadzonych na Eucharystii seniorów prosił, żeby poprzez modlitwę i ofiarowane cierpienie wypraszali powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i małżeństwa, a także modlili się o dobre owoce Kongresu Eucharystycznego, który niebawem rozpocznie się w diecezji ełckiej.