Dzięki dotacji Fundacji PZU dofinansowującej projekt „Wojna – pomocy!” Caritas Diecezji Ełckiej od 15 czerwca do 31 lipca 2022 r.  będzie realizowała zadanie polegające na zabezpieczeniu uchodźców wojennych z terenu objętego wojną na Ukrainie i udzielenie pomocy osobom, które zdołały się przedostać do Polski i przebywają obecnie na terenie Diecezji Ełckiej.

Beneficjentami pomocy będą uchodźcy z Ukrainy, wymagający natychmiastowej pomocy humanitarnej. W ramach tej pomocy zostanie zakupionych i przekazanych 1100 paczek żywnościowo-higienicznych. W ramach pojedynczej paczki zostaną zakupione między innymi następujące produkty:

  • olej, kasza, makarony, konserwy, cukier, ryż, wędliny, sery, dżemy, mleka, warzywa i owoce, pieczywa, mleka modyfikowanego dla dzieci
  • środki higieniczne np. pieluchy, podpaski, pasty do zębów, środki czystości itd.

Dzięki tej pomocy zostanie zminimalizowane widmo głodu, pozwoli ona na zmaksymalizowanie odporności organizmu potrzebujących uchodźców. Realizowanie projektu „Wojna – pomocy!” będzie bardzo ważne również:

  • z punktu widzenia uchodźców wojennych,
  • z punktu widzenia ich rodzin pozostałych na Ukrainie
  • oraz z punktu widzenia społeczności lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Nadzwyczajna sytuacja jaką jest wojna wymusza na nas nadzwyczajne rozwiązania, dlatego musimy być świadomi, że pomoc uchodźcom powinna dotrzeć do nich w jak najszybszy i w najlepszy możliwie sposób.