Biskup Ełcki z wizytą w nowo powstającym domu seniora w Suwałkach

Biskup Ełcki Jerzy Mazur SVD był wczoraj z wizytą w pokoszarowym budynku przy ul. Pułaskiego 24 w Suwałkach, gdzie trwają prace remontowe. Caritas Diecezji Ełckiej tworzy tam Dom Pomocy Społecznej „Misericordia”, którego patronem będzie Sługa Boży ks. Kazimierz Hamerszmit, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dauchau, wieloletni duszpasterz suwalski, wrażliwy na potrzeby bliźnich.

Podobna placówka od 2016 r. funkcjonuje w Ełku pod nazwą Dom Pomocy Społecznej „Misericordia”. Ełckie centrum senioralne zostało rozbudowywane, obecnie ma 100 miejsc dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych, a także 28 tzw. senioralnych mieszkań treningowych. Obserwujemy, że nasze społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób w „jesieni życia” potrzebuje pomocy, a takich miejsc jest, niestety, zdecydowanie za mało.

Zakończenie prac w domu seniora w Suwałkach planowane jest z końcem 2023 r. Na przełomie 2023 i 2024 r. zamieszka tu docelowo 60 pensjonariuszy. Przewidziano także 18 senioralnych mieszkań treningowych. Podobnie, jak w Ełku, będzie tu kaplica, centrum rehabilitacyjne, gabinet lekarski i pielęgniarski, terapii zajęciowej, stołówka, kuchnia, 1 i 2-osobowe pokoje oraz pomieszczenia niezbędne na zaplecze. Swój dom znajdą tu przede wszystkich osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore, samotne. Personel DPS-u zatroszczy się o zaspokojenie ich potrzeb bytowych. Będą mieli zapewnione mieszkanie, posiłki, opiekę lekarza, pielęgniarek, rehabilitantów oraz duszpasterza. Nie będą czuli się samotni, zdani na samych siebie.

Osoby, które chciały posiadać senioralne mieszkanie treningowe w Ełku lub Suwałkach, zapraszamy do kontaktu z ełcką Caritas (tel. 87 441 70 00). W Suwałkach pozostało jeszcze kilka takich mieszkań. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy na progu „jesieni życia” funkcjonują samodzielnie, a jednocześnie chcą mieć poczucie zabezpieczenia na przyszłe lata, kiedy będą potrzebowały wsparcia i opieki.