Osoby w kryzysie bezdomności pielgrzymowały na Jasną Górę

12 listopada 2022 r. grupa podopiecznych Schroniska św. Ojca Pio Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczyła w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Towarzyszył im ks. Ryszard Sawicki i p. Emilia Faszczewska. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Chrystus dla nas stał się ubogim”.

– Biedę trudno zrozumieć, bo ona jest bardzo skomplikowana – powiedział w homilii bp Przybylski i zauważył, że być może najtrudniejsze w wychodzeniu z biedy jest spotkanie z osadzającym wzrokiem drugiego człowieka, jego obojętnym odwracaniem się plecami.

Najgorsze jest to, że czasem próbujemy osądzać biedę – wskazał kaznodzieja. Nawiązując do przesłania tegorocznego Światowego Dnia Ubogich, podkreślił, że Chrystus po to stał się ubogim, by żaden człowiek nie mógł powiedzieć, że Bóg nie rozumie jego ubóstwa.
Zachęcał, by ludzie doświadczający kryzysu bezdomności, ludzkiej bezradności próbowali rozumieć to doświadczenie w świetle wiary, ze świadomością tego, że Bóg jest przy każdym słabym człowieku. Zwrócił uwagę, że to Jezusowe zrozumienie ludzkiej biedy nie jest tylko współczuciem, ale jest pomocą, dźwiganiem z upadku.

Bp Przybylski, zwracając się do osób bezdomnych, zachęcał ich, by sami mimo swoich niedostatków wzajemnie się wspierali i pomagali jeden drugiemu, by nie patrzeć tylko na siebie, ale wokół siebie. Podkreślił, że największym skarbem jest Jezus i wiara w niego. – Przychodź ze swoją biedą do Jezusa – prosił bp Przybylski.

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska zwrócił uwagę, że bezdomność jest jedną z najtragiczniejszych form ubóstwa, z którego bardzo trudno się wychodzi, to proces, który może trwać latami, ale jest możliwy przy odpowiednim wsparciu.

Zgromadzeni na pielgrzymce m.in. wysłuchali świadectwa Grzegorza Czerwickiego, autora książki „Nie jesteś skazany”. Czerwicki w więzieniu spędził 12 lat, doświadczył bezdomności, dziś głosi Ewangelię i nią żyje. Jest szczęśliwym mężem i ojcem.

Pielgrzymka dla osób w kryzysie bezdomności została zorganizowana po raz 17. – To miejsce, Jasna Góra, stawia nas przed Bogiem jako ludzi równych. W oczach Maryi, wszyscy jesteśmy tacy sami, a może osoby w kryzysach są bardziej umiłowane, bo noszą takie krzyże, takie doświadczenia, których nikt by nie chciał – powiedział ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Pomoc bezdomnym udzielana przez Caritas w różnych formach to codzienność, to wielopłaszczyznowe zaangażowanie pomocowe ubogim i potrzebującym. Ci, którzy służą bezdomnym podkreślają, że nikt nie traci domu z wyboru, zawsze jest to wypadkowa różnych problemów: eksmisji, wymeldowania, konfliktów rodzinnych, kredytów, uzależnień czy braku pracy. Ci, którzy wyszli z bezdomności zauważają, że nigdy nie można tracić nadziei i trzeba walczyć.

Doroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Caritas Polska i Caritas Diecezji Częstochowskiej. Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyły osoby bezdomne w grupach zorganizowanych przez diecezjalne Caritas, a także z ośrodków współpracujących ze schroniskami prowadzonymi przez Caritas w Polsce.

Foto: Biuro prasowe Jasnej Góry i Radio Fiat